Jak stworzyć skuteczny plan oszczędzania?

Plan oszczędzania to sprytne narzędzie, które pomaga nam usystematyzować nasze starania w osiągnięciu określonej kwoty oszczędności. Spisanie go będzie dla wielu osób znacznie większą motywacją, niż tylko utworzenie postanowienia. Żeby był skuteczny, musi znaleźć się w nim kilka rzeczy, w tym wysokość celu i czas, w jakim chce się go osiągnąć. Bez niego nie będzie można określić, czy osiągnęło się sukces.

Wybierz najlepszą metodę oszczędzania

Masz możliwość wyboru spośród całej masy opcji. Od tego, czy wybierzesz odpowiednią dla siebie, może zależeć, czy oszczędzanie przyjdzie Ci z łatwością, czy będziesz się męczył. Możesz na przykład odkładać co miesiąc określoną sumę albo przelewać na konto oszczędnościowe ustalony procent pieniędzy wydanych na zakupy spożywcze czy przyjemności. Oszczędności najlepiej prowadzić w formie cyfrowej, ponieważ w aplikacji banku lepiej widać, ile się posiada i ile się wydaje. Wydatki i oszczędności można zapisywać w arkuszu kalkulacyjnym, ale znacznie trudniej jest to zrobić, jeśli na co dzień operuje się na gotówce.

Ustal sobie konkretne cele

Dziś wiemy, że sprecyzowanie celu pomaga go. W planie ustal dokładnie, jaką kwotę chcesz oszczędzić oraz do kiedy planujesz ją zebrać. Najlepiej jest spisać to wszystko i trzymać w miejscu, do którego ma się łatwy dostęp. W ten sposób będziesz czuł, że oszczędzanie przynosi efekty. Każda, nawet najmniejsza wpłata przybliży Cię do osiągnięcia celu. Wyznaczony termin sprawi, że nie będziesz w stanie cały czas odsuwać od siebie momentu konfrontacji. Kiedy ustalisz ze sobą, że uzbierasz określoną kwotę do konkretnego dnia, będziesz bardziej zdeterminowany, żeby uświadomić sobie, że jesteś w stanie tego dokonać.

Stwórz dla siebie zachętę, która nie będzie opierała się na pieniądzach

Wiele osób wie, że niezbędna będzie dla nich motywacja. Nie może się ona jednak opierać na pieniądzach, jeśli celem jest ich oszczędzanie. Zastanów się, co sprawia Ci przyjemność i powiedz sobie, że jeśli uda Ci się spełnić ustalony cel, to spędzisz na tym cały dzień. Im ważniejsza będzie dla Ciebie nagroda, tym bardziej zmotywowany będziesz, żeby dotrwać do celu i się z niego wywiązać. Staraj się nie opierać go pośrednio na wydawaniu pieniędzy. Nie ma niczego złego w przeznaczaniu ich na przyjemności, ale tego typu działania gryzą się mocno z postanowieniem oszczędzania i prowadzą do pozbycia się wypracowanych środków.