Kto powinien zacząć oszczędzać?

Oszczędzanie jest z pozoru korzystne dla wszystkich, ale nie do końca tak jest. Czasami po prostu nie mamy możliwości oszczędzania w sposób systematyczny i musimy skupić się na odkładaniu pieniędzy wtedy, kiedy faktycznie je mamy. Ale nie oznacza to, że nie ma ani jednej osoby, które powinna oszczędzać. Poduszka finansowa zawsze nam się przyda, szczególnie jeśli mamy pod sobą kogoś zależny od nas finansowo.

Oszczędzać powinien każdy, kto boi się niestabilności. Pieniądze nie dają może szczęścia, ale zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa aż do czasu, kiedy się nie wyczerpią. Jeśli więc od jakiegoś czasu boisz się, że możesz stracić pracę albo spotka Cię inne potencjalnie kosztowne zdarzenie, dobrze jest zacząć jak najszybciej oszczędzać. Pandemia pokazała nam, że oszczędności mogą pomóc nam przeżyć chociaż początkową fazę kryzysu, kiedy ogarnia nas beznadzieja, a my nie potrafimy odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jeśli mamy możliwość oszczędzania i boimy się przyszłości, nie ma czasu do stracenia.

Oszczędzanie jest też dla osób, które planują spore zmiany w swoim życiu, nawet niekoniecznie w najbliższej przyszłości, ale ogólnie. Dodatkowe środki pieniężne mogą nam pomóc sfinansować nasz cel albo zapewnić bezpieczeństwo przez pierwsze tygodnie, na przykład po wyprowadzce do innego kraju. Ale to też dobry pomysł, kiedy przygotowujemy się do założenia rodziny czy zmiany miejsca pracy. Dzięki poduszce finansowej nie będziemy musieli przejmować się niespodziewanymi wypadkami czy napotkanymi komplikacjami, a do tego zapewnimy sobie komfort i poczucie stabilności.

Koniecznie zacznij oszczędzać, jeśli ktoś w twoim otoczeniu jest od Ciebie zależny finansowo i nie chcesz zostawić tej osoby bez niczego. Wiadomo, że nikt z nas nie zakłada najczarniejszych scenariuszy, ale trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, nikt z nas nie jest wieczny. Dlatego jeśli utrzymujesz swoje dzieci, rodziców albo partnera, dobrze jest zacząć gromadzić oszczędności, żeby mogli sobie poradzić sami w razie czego przez pierwsze tygodnie, żeby spokojnie doszli do siebie i zaczęli odnajdywać się w nowej rzeczywistości. Dzięki temu nie będziesz musiał się o nich obawiać i będziesz miał czyste sumienie.

1 thought on “Kto powinien zacząć oszczędzać?

  1. Odpowiedź jest oczywista – oszczędzać powinien każdy. Zdarzają się różne sytuacje awaryjne, w których środki te uratują nam życie.

Comments are closed.